Carlos Ruiz Zafon – wyróżniający się autor pełnych wdzięku bestsellerów

Carlos Ruiz Zafon to bez wątpienia nazwisko znane miłośnikom książek. Autor bestsellerów, które na całym świecie sprzedały się w wielomilionowych nakładach, a sam autor zyskał wiele pochwał i pozytywnych recenzji. 

Jego gorąco przyjęta książka “Cień wiatru” podbiła serca czytelników, jednak sam pisarz w swoim bogatym dorobku literacki oferuje znacznie więcej wartych uwagi powieści.

Carlos Ruiz Zafon – autor bestsellerowej powieści “Cień wiatru”

Pisarz urodził się 25 września 1964 w Barcelonie, która była także tłem wydarzeń jego książek. Carlos Ruiz Zafon z wykształcenia był dziennikarzem, jednak w jego twórczości nie odcisnęło ono zbyt wielkiego piętna.

Hiszpański pisarz nie ograniczał się do jednego gatunku, dlatego też w jego dorobku znaleźć możemy powieści zarówno skierowane do młodzieży, jak również dojrzałe historie literatury pięknej.

Niewątpliwie jego największymi dziełami są “Gra anioła” oraz wspomniany już wcześniej “Cień wiatru” wydany pierwotnie w 2001 roku, na którego punkcie oszalał świat i rozpoczęła się “Zafonmania”.

“Cień wiatru” sprzedał się w ponad 10 milionach egzemplarzy na świecie i był tłumaczony na ponad 40 języków, tym samym stanowiąc opus magnum autora.

Pierwotnie jednak Carlos Ruiz Zafon pisał książki skierowane do młodzieży. Zaliczaja się do nich “Książę mgły”, “Marina” czy “El palacio de la medianoche”. Za powieść “Książę mgły” wyróżniony został nagrodą Edebé.

Hiszpan do grona swoich ulubionych pisarzy zaliczał Dostojewskiego, Dickensa oraz Lwa Tołstoja.

Jeden z najbardziej uzdolnionych współczesnych pisarzy

Wyróżniający się styl i forma, jaką możemy podziwiać na kartach jego powieści, sprawiły, że Carlos Ruiz Zafon zaczął być określany mianem jednego z najzdolniejszych współczesnych pisarzy.

Niektórzy recenzenci określali go nawet mianem Dickensa z Barcelony, inni nie wahali się stwierdzić, że jest on nawet lepszy od Dickensa.

Wszyscy niemal byli pełni entuzjazmu jego twórczości, a zwłaszcza wspominanej już powieści: Cień wiatru”. Książka ta otwiera trylogię o cmentarzu zapomnianych książek, w skład której wchodzą również „Gra anioła” i „Więzień nieba”.

Nieszablonowy i przepełniony klimatycznością cykl olśniewał świeżością i pomysłowością, ale również pięknem i delikatnością.

Czytelnicy zachwyceni twórczością Zafona wyczekiwali kolejnych powieści, jednak na próżno. Carlos Ruiz Zafon zmarł 19 czerwca 2020 w swoim domu w Los Angeles, pozostawiając po sobie wielki wkład we współczesną literaturę.

Mocno związany z Barceloną pisarz swoją twórczością stworzył niezwykły epigraf, dzięki któremu czytelniczy świat zapamięta go jako wyróżniającego się i utalentowanego autora.

Ludzie obraz Racool_studio - pl.freepik.com