Hiszpańskie dzieła literackie

Patrząc na rynek czytelniczy w chwili obecnej najlepiej sprzedają się książki zagraniczne ze Stanów Zjednoczonych. Nie oznacza to faktu, że ignorujemy rodzimych autorów, którzy także tworzą fantastyczne książki. Przy czym nie można zapomnieć, że świat twórców literackich nie skupia się na świecie amerykańskim i polskim. Równie wspaniałych twórców, ale w mniejszej ilości, znajdziemy w Hiszpanii lub pochodzących z tego słonecznego kraju. Do takich znanych osobistości zalicza się nieodżałowany po dzień dzisiejszy Carlos Ruiz Zafon (https://www.taniaksiazka.pl/autor/carlos-ruiz-zafon). Urodzony 25 września 1964 roku w Barcelonie, zmarł 19 czerwca 2020 roku w Los Angeles na raka jelita grubego. Jego śmierć to naprawdę wielka strata. Na szczęście zdążył on napisać kilka bardzo dobrych książek, które zachwycają swoją kompozycją i oryginalnymi bohaterami. Zafon w 2001 roku wydał na rynek “Cień wiatru”. Książka spotkała się z tak pozytywnym odbiorem, że została przetłumaczona na 45 języków w krótkim czasie. Jej całkowity, sprzedany nakład wyniósł 10 milionów egzemplarzy. Pytany o swoich ulubionych autorów, Zafon wymieniał Dostojewskiego, Tołstoja i Dickensa.

Cień wiatru

1945 rok. letni poranek. Dziesięcioletni Daniel Sempere razem z ojcem wędruje przez ciche uliczki Barcelony do …Cmentarza Zapomnianych Książek. Może i nazwa brzmi makabrycznie, ale tak naprawdę jest to mała księgarnia, gdzie znaleźć można wiele fantastycznych książek. To tam właśnie ma się rozstrzygnąć przyszłość tego młodzieńca, który jeszcze nie wie, że książka którą wybierze zdecyduje o jego losie. Może nie jest to dla wszystkich wiarygodne, ale to prawda. “Cień wiatru” Juliana Caraxa to niepozorna powieść, ale jest na tyle fascynująca, że Daniel chce dowiedzieć się wszystkiego o autorze i okolicznościach powstania tej książki. Od tego momentu jego życie zmieni się diametralnie, a to co odkryje ukształtuje jego postrzeganie na świat.

Gra Anioła

Pewien młody pisarz żyje swoją obsesyjną i niespełnioną miłością. Tworzy coś, ale jego życie to nieszczęśliwy los, bowiem nie może kochać. Pewnego dnia zgłasza się do niego bogaty wydawca, który chce, aby ten napisał książkę inną niż do tej pory. Za wykonanie takiego zadania oferuje pisarzowi ogromny majątek. Główny bohater nie wie, że z pozoru łatwe zadanie będzie miało tak ogromny wpływ na jego całe przyszłe życie. W jaki sposób? Tego warto się przekonać! Wszyscy, którzy pokochali Cmentarz Zaginionych Książek na nowo będą mogli wkroczyć do tego jakże niezwykłego miejsca.

Zdjęcie utworzone przez Racool_studio - pl.freepik.com